ADALET YÜRÜYÜŞÜ VE OBSKÜRANTİZM

Obskürantizm. Ülkemizde hala yasaklı olan wikipediaya göre Türkçe karşılığı “Bilmesinlercilik” olan terim. Anlamı: Hakikatin toplumun bazı sınıf ve kesimlerince bilinmesinin kasıtlı olarak önlenmesiymiş. Genellikle muhafazakar eğilimli politikacılar tarafından yapılırmış.

Söylenmesi ve akılda tutulması zor bir terim ama anlamı gayet açık.

Ülkenin ana muhalefet partisinin 69 yaşındaki lideri, tüm Dünya siyasi tarihinde sadece birkaç örneği olan bir aktif muhalefet örneği sergiledi. Başkentten, İstanbul’a kadar, bu sıcakta kesintisiz olarak yürüdü.

Bu yürüyüşü partisine mal etmediğini, adaletle ilgili herhangi bir talebi olan herkesi temsil ettiğini söylüyor. Nitekim yürüyüşe toplumun her kesiminden destek verildi.

Yürüyüş bitti ve an itibarı ile iki milyon kişi yürüyüş sonundaki miting için Maltepe’de toplandı. Kimi kaynaklar daha da kalabalık olduğunu söylüyor. Önemli değil. Neticede dev bir kitle var orda.

İki milyon insan. Bindirilmiş kıtalar değil bunlar. Yani herkes oraya kendi rızası ile geldi. Büyükşehir belediyesi ve yerel belediye insanlar alana rahatça ulaşsın diye ücretsiz seferler düzenlemedi. Katılımcılara para dağıtılmıyor. Gelenlere köfte-ayran vaad edilmedi. Aksine meydan çok kalabalık ve sıkışık, araçla gidilemiyor, katılımcılar alana çok uzaklardan yürüyerek ulaşabiliyor. Yani katılım kazanç getirmediği gibi aksine özveri gerektiriyor.

Bu yürüyüşle ilgili CHP’ye ve Kılıçdaroğlu’na çokça eleştiri yöneltilebilir ve yöneltildi de zaten. Ben de çok eleştiri yönelttim. Ancak gelinen noktada ortaya çıkan şey ciddi etkileri olabilecek, kapsayıcı ve demokratik bir eylemdir. Tüm dünya siyasi tarihinin en büyük siyasi eylemlerinden biridir üstelik.

Bu yazıdaki Obskürantizm işte tam da burada. Bu yürüyüşü günlerdir görmezden gelen medya Obskürantizm uygulamaktadır. Adı “Adalet yürüyüşü” olan bu eyleme, sözde adalet yürüyüşü diyen TRT ya da “CHP’nin İstanbul yürüyüşü” gibi düzenleycilerinin verdiği isimden başka bir isim yükleyerek içini boşaltmaya çalışan NTV ve diğer yandaş kanallar Obskürantizm uygulamaktadır. Hepsinden öte bu medyadan bunu talep eden, onları bu davranışa zorlayan iktidar Obskürantizm uygulamaktadır.

Daha anlaşılır olsun; hiçbir şey değilse bile müthiş bir haber olan bu yürüyüşü görmezden gelen tv kanalını kapatın ve gazeteleri yırtın. Çünkü onlar asli görevleri olan vatandaşı bilgilendirme yükümlülüğünü yerine getirmiyorlar. Sizin, sadece onların istediği şeyler konusunda ve onların istediği şekilde bilgi sahibi olmanızı istiyorlar. Size tüm bilgileri verip sizin bunlar arasında bir seçim yapmanızı istemiyorlar. Çünkü korkuyorlar. Çünkü hep söyledikleri gibi halkın ferasetine güvendikleri falan yok. Onlar ancak kendi yönlendirebildikleri kitlenin manipüle ettikleri görüşlerindeki ferasete güveniyorlar. Çünkü onlar size özgürce tercih imkanı vermeyerek size saygısızlık yapıyorlar.

Son bir şey; böylesi dünya tarihine damgasını vuracak bir olayı senden saklayan kim bilir başka neleri de senden saklıyor bunu iyi düşün.

Yürüyüş bitti ve şu anda dev bir miting yapılıyor.
Bak ne diyor;

Adalet için yürüdük,

Nuriye ve Semih için yürüdük,

Hapisteki milletvekilleri için yürüdük,

Sivil darbeye karşı olduğumuz için yürüdük,

Adil yargılanma hakkı için yürüdük,

Fetö’ye karşı olduğumuz için yürüdük,

Fetö’nün siyasi ayağı ortaya çıksın diye yürüdük diyor.

Birçok başka şey de söylüyor.

Sen de bunların bir tanesine bile değer veriyorsan şimdi en azından aç televizyondaki düzgün bir kanalı da bu tarihi olaya tanıklık et.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s