31 Martta Oy Kullanıp Kullanmamak

Oy verebilecek yaşa geldiğimden beri ilk kez bu önümüzdeki 31 Mart seçimlerinde “oy kullanmamaya” karar vermiştim.
Gelinen noktada ise bu kararımdan vazgeçtim. 31 Mart seçimlerinde hem yerelde hem de büyükşehirde CHP adaylarına oy vereceğim.
Ancak şu iki nokta bilinsin isterim:
1- CHP, hele ki onun o basiretsiz, ilkesiz lideri benim oyumun emanet olduğunu bilsin ve ülkede şu kadar CHP’li var derken bir eksik saysın.
2- Her ne kadar oy verecek olsam da daha önceki oy vermeme kararımın yanlış olmadığını düşünüyorum.
Biraz temelden alırsak oy vermek yani seçmek bir haktır, yükümlülük değildir. Bir hakkın o ya da bu sebeple kullanılmaması da aynı şekilde bir haktır. Seçme hakkı seçmeme özgürlüğünü de içerir. Aksi durum, yani karşınıza çıkan adaylardan birine oy vermeyi zorunlu kılmak seçmeyi bir hak değil bir yükümlülük haline sokar. Bu da ancak otoriter rejimlerde olur. Zira otorite yüksek egosu gereği onaylanmak ister. Halkın seçimlerde oy kullanması da mevcut seçim sistemine güvendiğine, dolayısıyla o seçimin sonucunu kabullendiğine işaret eder. AKP’nin sandık sandık diye yırtınmasının sebebi budur. Sandık bir dogma bir put haline getirildi ve biz de her seferinde bu yemi yuttuk.
 
Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. Her seçimden sonra “Faşizm sandıkla gitmez” veya “Bu ülkede sandıktan hep aynı sonuç çıkar” sözlerinizi hatırlayın. Ama gene kutsal sandık önümüze kondu ve biz gene öğrenilmiş çaresizliğimizle baş başayız. Gene gidip bu seçim sisteminden medet umacağız.
Çoğunuzun “Öyle ama ülkenin içinde bulunduğu durum…”, “Haklısın da şu zor günlerde karşımızdaki faşist blok…” dediğinizi duyar gibiyim. Benzer sözleri çocukluğumdan beri duyarım. Ülke her zaman düşman tehdidi altındadır. Her zaman hassas zamanlardan geçiyoruzdur. Aslında ülke çoktan mahvoldu. Adalet ve eğitim başta olmak üzere ekonomisinden, medyasına, üretiminden, dış dünyadaki algısına kadar dipteyiz. Bundan sonra da gidiş hep aşağı yönlü olacak. Zira iktidardakilerin çapı da vizyonu da daha fazlasına el vermez. Daha doğrusu iktidar zaten din ve milliyet sömürüsü yapmasa, ötekileştirmese, düşmanlaştırmasa, seçimlere devletin tüm gücüyle girmese sandıkta da galip gelemez. Ama bunu yapıyor işte ve hep yapacak. Yani bunların tabii ki ben de farkındayım.
Peki madem öyle ben neden oy vermeme kararı aldım? Bunun bir kısım cevabı yukarıda. Yani bu seçim sistemini protesto ediyorum. Zira seçim süreci de seçimin kendisi de demokratik, hukuki usul ve esaslara aykırı olarak yapılmaktadır. Seçim yanlışsa sonuç da yanlıştır. Artık her seçimde Pavlov’un köpeği gibi sandığı görünce salya akıtmayı reddediyorum.
 
Cevabın diğer kısmına gelirsek, şimdi size samimi bir soru sorayım. Başkasına söylemeseniz de vicdanlarınızda buna yanıt verin: İki eş başkanı ve çok sayıda vekili yıllardır hapiste olan, seçimle kazandığı tüm belediyelerine kayyum atanmış bir partinin seçmeni olsanız ve siz ülkenizi seviyor olduğunuz halde ülkedeki herkes size terörist dese, iktidar zaten her an üstünüze çullanıyor olsa ve muhalefet de buna hiç ses çıkarmasa, umut diye sarıldığınız partinin lideri “Anayasaya aykırı ama…” deyip sizin vekillerinizin hapsa atılmasının yolunu açmış olsa, onun büyükşehir belediyesi adayı da HDP’liler ıslah edilebilir gibi özrü kabahatinden büyük bir açıklama yapsa siz sandığa koşar adım gider miydiniz? Gitmezdiniz tabii. Buna rağmen ben her seçime koşar adım gittim. Gitmekle de kalmadım. Seçimlerde hiç partizanlık yapmadım. Ortak akıl neyi gerektiriyorsa onu yaptım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’a değil Muharrem İnce’ye oy verdim örneğin. Ama artık yeter demiştim kendime. Bu kadar onursuzluk yeter demiştim. Senin terörist görenler için bu kadar kafa ve gönül yorgunluğuna değmez demiştim.
 
Son sebep de genel olarak muhalefet partileri ile ilgili. Buna HDP de dahil ama çoğunlukla ana muhalefet olan, bizim büyük çaresizliğimiz CHP. Biz muhalif kesim hep karşı tarafın (AKP ve MHP) zaaflarından faydalanmaya fırsat kolladık. Ringe kendi boksörümüzü de çıkardık ama hep diğer boksörün zafiyet göstermesini umduk.
 
“Abdullah Gül parti kuracakmış. O zaman bunların oyu bölünür.”
“Bülent Arınç bildiklerini bir anlatsa bunlar bir gün bile iktidarda kalamaz.”
“Tapeler çıktı ortaya, yolsuzlukları duyuldu. Bu kez kesin kaybedecekler.” vs. vs.
Ama hiç kendi boksörümüzü güçlendirmeye çalışmadık.
İtiraf edelim ki bu kez de en büyük kozumuz ekonomik kriz. Krizden canı yanan AKP seçmeninin bu kez “gerçekleri” görüp onlara oy vermeyeceğini umuyoruz. Yoksa ortaya ne harika adaylar çıkardık ne de parti yönetimleri yenilendi de gelen kadrolar bizi şaha kaldıracak. Eğer sonuç gene hüsran olursa biz uslu çocuklar olup oylarımızı eksiksiz kullandığımız için seçimden birkaç gün sonra, parti tarihine leke süren, seçimli genel kurul yapmaktan köşe bucak kaçan Kılıçdaroğlu çıkıp “CHP oylarını korudu, istifaya gerek yok” diyecek. İktidarın da keyfi daha bir yerine gelip kırbacı gene sırtımızda şaklatacak. Olan gene bize olacak. 17 yıldır böyle oldu ve gene böyle olacak. Biz oylarımızla hem seçim sistemini hem sonucunu meşrulaştırmış ve hem de muhalefetin basiretsiz liderlerine koltuklarını korumak için bir dayanak vermiş olacağız. Biri sarayında öbürü CHP genel başkanlığı koltuğunda oturmaya devam edecek.
Halbuki AKP ülkeye yeni yeni çöreklendiği tarihlerde onu bırakıp muhalefete yoğunlaşıp kendi boksörümüzü güçlendirmeye çalışsak, belki oy kullanmayıp bir seçimlik -daha ağır- mağlubiyete razı olsak bugün ülke bu kadar kötü durumda olmazdı.
 
Benim oy kullanmama kararım işte bu çarka karşı bireysel bir isyandı sadece. Ama son bir kez daha gidip oyumu kullanacağım. Gene uslu çocuk olacağım.
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s