20 Temmuz Bildirgesi

İşte bu benim umudum olan 20 Temmuz Açıklaması

Sevgili vatandaşlarım,
Ülkemizin hain bir komployla, bir darbe teşebbüsü ile karşılaştığı şu meşum günleri yaşarken yetki ve sorumluluk sahibi olan bizler şapkalarımızı önümüze koyarak düşündük. Atalarımızın dediği gibi bir musibet bin nasihatten iyidir. Biz de bu musibetten dersler çıkardık. Gördük ki bir toplum ancak tüm mozaiğiyle bir arada ise ve toplumun her kesimi ülkesine aidiyet hissediyorsa örnek ve gelişmiş bir ülke, huzurlu bir vatan olabilir.

Bu sebeple aşağıdaki kararları aldık.

– İnsan haklarına dayanan, güçler ayrılığı ve laiklikten taviz vermeyecek, vatandaşlık tanımının çok daha kapsayıcı olacak şekilde yeniden düzenlendiği, parlamenter sisteme dayalı, çatısı hukuk olan bir devlet kurmaya yönelik yeni bir Anayasa yapmaya yönelik çalışmalara derhal başlayacağız.

– Devlet Memurluğuna seçilmek için sadece liyakati esas alan yeni bir sistem geliştirilerek ucu dışarıda olan her tür yapılanmanın memuriyete ve bürokrasiye sızmasının önüne geçeceğiz.

– Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu değiştirilerek parlamenter sistem güçlendirilecek, halkın iradesinin meclise daha iyi yansıması sağlanacak, milletvekillerinin kukla gibi kullanılmasının önüne geçilecek.

– Her alanda planlama yapılacak. Ülkenin her sene hangi üründen ne kadar üretilmesine ihtiyacı olacağından tutun, hangi bölümden kaç üniversite mezununa ihtiyacı olacağı bile planlanacak.

– Yargı yeniden yapılandırılacak. Sulh Ceza Hakimlikleri müessesesi kaldırılacak. Hakimlik ve Savcılık meslekleri ta mesleğe seçim sınavından başlayarak ayrı ayrı ele alınacak. Bu iki meslek arasında geçiş olmayacak. Avukatlık sınavı getirilecek. Meslekte uzmanlaşma sağlanacak. Hukuki sonucu olan her iş ve işlemin Avukat nezaretinde yapılması sağlanarak yargının yükü azaltılacak.

– Kamu İhale Kanununu değiştirerek ihalelerde şeffaflık sağlanacak.

– Çözüm süreci tekrar başlatılacak. Sürecin yasal zeminde ve meşru temsilciler tarafından yürütülmesi sağlanacak.

– Fikir ve ifade hürriyeti tam olarak uygulanacak. Tüm kanunlarda bu yönde gerekli düzenlemeler yapılacak.

– Toplumun tüm kesimlerinin aidiyet hissini geliştirecek her tür düzenleme derhal yapılacak.

– Bu uygulamalar derinleştirilecek ve genişletilecek.

Böyle olsa ya… Çok mu zor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s