CUMHURBAŞKANLIĞI (BAŞKANLIK) SİSTEMİ

Tam şu anda TBMM’de görüşmelerine başlanmış olan Anayasa Değişikliği ile ilgili çok özet bir bilgi vereyim.
Öncelikle adının Cumhurbaşkanlığı sistemi olmasına kanmayın aslında Başkanlık sitemidir. Yabancı olmadığımız bir kavramla tanımlamaları başarılı bir algı yönetimidir sadece.
Normalde şu denebilir; ne var kardeşim bugün Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olur onun görev süresi dolunca da bir başkası olur. Önemli olan getirilen sistemin doğru olup olmadığıdır.
Sadece şunu bilmemiz yeter; Cumhurbaşkanına Anayasa Mahkemesi üyeleri, HSYK üyeleri ve yüksek bürokratların atanması ile ilgili öyle yetkiler veriliyor ki, görevdeyken yapacağı değişikliklerle ülkenin rejimini tamamen değiştirmesine demokratik hiçbir engel kalmayacak.
Yani bu değişikliklerle, tek bir kişiye ülkenin rejimini tümden değiştirme yetkisi veriliyor. Üstelik sürekli -kendi ifadesiyle- onun bunun tarafından kandırılan bir kişiye.
Dolayısıyla bu bir sistem değişikliğidir. Bugün A şahsı bu yetkileri kullanır yarın B şahsı kullanır denilmesine kanmayın.
Şundan emin olun ki bu tam anlamıyla demokrasinin varoluş mücadelesidir. Tüm gücümüzle bu değişikliklerin geçmemesi için mücadele etmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s