ARZ EDİP ETMEMEK

Arz etmek terimi, “yüksek bir makama anlatma, bildirme” anlamlarına gelmektedir. Resmi yazışmalarda eşit veya üst makama hitap ederken metnin sonunda kullanılmaktadır. Resmi Yazışma Yönetmeliğinde her ne kadar eşit makamların birbirine arz edeceği yazılıysa da uygulamada mahkemelerin birbirine rica ettiğini görüyoruz.

Her açıdan arz etmek hiyerarşik bir düzeni ifade eden bir terimdir.

Yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eden avukatın yargının diğer bir kurucu unsuru olan mahkemeye arz etmesi beklenemez.

Ayrıca bu terim “bir hakkın talebi” demek olan dava açmanın sosyolojik anlamıyla da bağdaşmamaktadır. Hak talebi net bir vurgu gerektirir. Üst makamın tensibine sunma, onun değerlendirmesine güvenme anlamlarına gelen arz ederim terimi bu net vurguyu karşılamamaktadır.

Son olarak belirtelim ki 1 Mart 2015 günü yürürlüğe girmiş olan Resmî Yazışma Yönetmeliğiyle gelen yeniliklerden biri resmi kurumların gerçek kişileri muhatap alan yazışmalarını “Saygılarımla.”, “İyi dileklerimle.” veya “Bilgilerinize sunulur.” ibareleriyle bitirilebileceklerine dair hükümdür. Önceden gerçek kişilerin (vatandaşların) resmi kurumlara (devlete) arz etmesi, kurumların da vatandaşlara rica etmesi gibi sarsılmaz görünen bir uygulama var iken, devletin asıl vazifesinin vatandaşa hizmet vermek olduğu yönündeki doğru algı yerleşiyor olmalı ki devlet artık vatandaşa rica etmek dışında, en azından eşitlik algısı içeren başka hitaplar kullanma serbestisine sahiptir. Keşke bu hüküm bir serbestlik olarak değil de zorunluluk olarak ifade edilseydi de bu uygulama daha hızlı yayılabilseydi. Çünkü günümüzde resmi kurumların tamamına yakını halen vatandaşa rica etmeye devam etmektedir. Devletin vatandaşa rica etmesi zorunluluğu kalktığına göre bunun mefhum-u muhalifinden vatandaşın da devlete arz etme zorunluluğunun artık olmadığı söylenebilir. Zaten çağdaş devlet yaklaşımı bunu gerektirir.

Konuya dönecek olursak arz etmek hiyerarşik olarak altta olan kişi ya da makamın üst makama hitap şeklidir. Bunun hiçbir açıdan yargısal uygulamada yeri olmamalıdır. Vatandaşın bile yargı makamına arz etmesi gibi bir durum –artık– yokken bir avukatın dilekçesini arz etmesi bana göre son derece uygunsuzdur.

Uygulamada sıkça görülen “Saygılarımla arz ederim” şeklindeki kullanım ise iki defa hatalıdır. Arz etmek zaten “saygıyla sunmak” anlamına geldiğinden bunun önünde tekrar bir saygı ifadesi kullanmak tekrara düşmek olacaktır.

Doğru olan davadaki istemleri sıraladıktan sonra cümleyi “….. talep ederim” veya vekillik vurgusu adına “…. vekâleten (veya vekil olarak, vekil sıfatıyla, bilvekâle vb.) talep ederim.” şeklinde tamamlamak olacaktır.

#birdilekçeninanatomisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s