BİRKAÇ ŞEY

⁃ Mutsuz hayatların sona erdirilmeyip sürdürülmesinin kaynağı mantıksızlık, sürpriz gibi olağandışılıkların gerçekleşeceğine dair umut olmalı. Her şeyin 2+2=4 kadar kesin olacağını bildiği bir hayatta konfeksiyon işçisi bir gencin başka neyden umudu olabilir ki?

⁃ Bir fikir için ya da bir şey için bedel ödemek esasen bağlılığın ve inancın sınanmasıdır. Bedel ödedikten sonra hala görüşüne sahip çıkan kişi bu yüzden saygıyı hak eder. Sınamadan geçemeyen için; bedel ödedikten sonra -örneğin hapisten çıktıktan sonra- görüşünü terk eden ya da bir kenara çekilen biri için aynı şey söylenebilir mi?

⁃ Kendimize karşı çıktığımız ölçüde özgür irade sahibiyiz. Bizi yöneten, müdahale edemediğimiz beyni geliştirmek, değiştirmek elimizde. Alışkanlıklarımızı ve dolayısıyla kendimizi biçimlendirebiliriz. Doğru ve yanlış üstünde, olan ve olması gereken üstünde düşündüğümüz ölçüde ve bu düşüncelere uygun şekilde davrandığımız ölçüde insanız. Özgür irade de orada bir yerde işte. Bu değerlendirmeler sonucu çok farklı sonuçlara ulaşmak da mümkün. Kişi bu değerlendirmeleri sonucu kötülük yapmanın o kadar da kötü bir şey olmadığı sonucuna da varabilir tabii ama bu kendini değerlendirme faaliyeti bile tek başına değerli. Hani sonuç yanlış olsa da gidiş yolundan puan almak gibi.

⁃ Kuralları çoğalttıkça yaptığımız tek şey kuralları takip etmek olur. En güzel oyunlar kuralları az, dolayısıyla öğrenmesi kolay ama hareket alanı geniş olan oyunlardır. Satranç gibi, futbol gibi.

⁃ Dünyanın kültürünü, adetlerini sevmek. Tevrat’ta geçen Balam’ın eşeğini bilmek, Bekçi Heimdall’ı bilmek, Katoliklerin ölüm döşeğindeki hastalara kutsal yağ sürdüğünü bilmek istiyorum. Bilmeyi seviyorum.

⁃ Yazıya dair iyi bir fikir, iyi bir cümle bir betimleme geldiğinde aklıma “Bunu sıradan bir hikayede harcamamalıyım.” diyorum kendime. İleride yazacağım (?) önemli bir yapıtta kullanmalıyım. Sanki böylesi bir daha aklıma gelmezmiş gibi. Sanki böyle güzel sözlerin olduğu bir havuz var da her an boşalırmış, o yüzden ondan payıma düşen birkaç damlayı ziyan etmemeliymişim gibi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s