Dilekçede Meslektaşlara Karşı Üslup

Dilekçelerimizde davadaki diğer avukatı (ya da avukatları) asla taraf yerine koymamalıyız. Davadaki tarafların sıkça düştüğü bu hataya zaman zaman meslektaşların da düştüğünü görmek çok üzücü oluyor. Bu bağlamda dilekçe yazarken kullanılan davacı vekili (ya da davalı vekili, müşteki vekili) gibi avukatı ön plana çıkaran yazım tarzının hiç doğru olmadığını belirtmek isterim.

Bunun yerine tarafı ön plana çıkaran (davacı veya davacı taraf gibi) ibareleri tercih etmeliyiz. Dava taraflar üstünden yürür, asıllar veya vekiller üstünden değil. Unutmayalım ki 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 502. maddesi uyarınca vekâlet sözleşmesi, vekilin vekâlet verenin bir işini görmeyi veya işlemini yapmayı üstlendiği sözleşmedir. Yani vekilin yaptığı iş ve işlem vekâlet verenin iş ve işlemidir. Sanki vekil, temsil ettiği taraftan (yaptığı iş ve işlemin sonuçları bakımından) bağımsızmış gibi yaptığı şeylerden dolayı şahsının ön plana çıkarılması bu anlamda vekillik kurumunun taşıdığı anlama da aykırıdır.

Örneğin “Davalı vekili, cevap dilekçesinde olaya dair yanıltıcı bilgiler vermektedir.” dendiğinde sanki davacı asıl değil de vekil olan avukat bunu yapmış gibi bir kanı uyanır. Bu cümleyi okuyan müvekkilde de bu kanı uyanabilir. Dava asılların davasıdır. Hak, alacak ve yükümlülükler de onlarındır. Bunu hep akılda tutmalı, gözlerin meslektaşımızın üzerine dikilmesine yol açacak, onu hedef gösterecek her tür ibareden özenle kaçınmalıyız.

Bu tür bir yaklaşım avukatlık meslek kurallarına da aykırıdır. (1)

Meslektaşlarımıza karşı hele asla rencide edici veya itham edici beyanlarda bulunmamalıyız. Bu durum başka bir hükmü ihlal etmese de TBB Meslek Kuralları Madde 27 “Hiçbir avukat, herhangi bir meslektaşı özellikle hasım vekili meslektaşı hakkında küçük düşürücü nitelikteki kişisel görüşlerini açıkça belirtemez.” kuralını ihlal eder. Baro ve TBB Disiplin Kurulu arşivleri bu kuralın ihlalinden kaynaklı verilen cezaların örnekleriyle doludur. Bazen TBB ve Baroların bu olaya fazla şekilci yaklaştığı da görülmektedir tabii. (2)

Beyanlarımızda avukatı ön plana çıkarmamaya bir istisna sanık müdafiliğinde görülebilir. Müdafi teknik olarak dosyaya, sanığın yaptığı savunmadan farklı bir şekilde yaklaşabilir ve bu durumda bazı beyanlarda ister istemez sanık müdafii muhatap alınabilir ancak bu durumda da meslektaşa karşı gereken saygıyı korumalı, rencide edici ifadeler kullanmaktan kaçınmalıyız.

(1) 1956 Uluslararası Barolar Birliği Oslo Kararları 4 nolu kararı “Avukat, meslektaşlarına karşı en büyük nezaket ve hak bilirlik kurallarına uygun bir şekilde davranacaktır.”

(2) TBB Disiplin Kurulu 5.2.1994 tarih ve 13/17 sayılı kararında “Şikayetli avukatın, hukuk mahkemesinin esasına kayıtlı davanın duruşmasında, karşı taraf tanığı sıfatıyla ifadesine başvurulan meslektaşı hakkında “Şahit, meslektaşım olarak yalan beyanda bulunmuştur. Tarafınızdan işlem yapılmasını talep ediyorum” dediği, dosyadaki kanıtlarla sabit bulunmaktadır. Avukat, kuşkusuz, yalan beyanda bulunduğuna inandığı bir tanık hakkında gerekli yasal girişimlerde bulunmalıdır. Ne var ki, doğru söylediğinden kuşku duyulan kimse Avukat sıfatını taşıyor ise, bu konudaki görüşün duruşma sırasında, Hâkimin, tarafların ve dinleyicilerin önünde, şikâyetlinin kullandığı kelimelerle ifade edilmesinde mesleğin itibarı yönünden sakıncalar vardır. “Yalan beyanda bulunmuştur” sözleri yerine “İfade gerçeğe uygun değildir” gibi daha az yıpratıcı bir ifade tarzının tercih edilmesi, duruşmadan sonra da baroya bildirimde bulunulması (Meslek Kuralları Madde 27) koşuluyla, gerekli yasal yollara başvurulması daha doğru bir davranış biçimidir…” şeklinde karar almıştır.

Bu yaklaşım eleştirilebilir. Bir kimse yalan söylüyorsa bunu net bir şekilde ifade etmekte yanlış olan bir şey yoktur doğrusu. Bu kararda belirtilen doğrultuda yalan beyan yerine doğru olmayan beyan yahut gerçeğe aykırı beyan ifadelerinin kullanılması avukatlar arasında çok yaygınlaşmış ve neredeyse kalıplaşmıştır.

 

#birdilekçeninanatomisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s