MEGRİ MEGRİ

Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmaları tekrar “Kürtlerin oyu kime gidecek?” sorusunu harladı.

CHP’li arkadaşlarla konuştuğumda Kürtlerin şimdiye kadar neden CHP’dense AKP’ye yöneldiğini anlamadıklarını görüyorum. “Neden CHP’den bu kadar nefret ediyor Kürtler? diye soruyorlar hep.

Mesele izaha muhtaç anlaşılan. İzah etmeye çalışayım.

“Var olmak algılanmaktır.” demişti bir filozof. Konunun sırrı bu sözde gizli. Şüphesiz bir insan için de bir ırk için de “düşman” sayılmaktan daha kötüsü “yok sayılmaktır”. Var olduğunun kabul edilmemesidir. Bu birçok insani duyguyla direk ilintili bir durumdur: Onurla, haysiyetle, vakarla, kendine karşı dürüst ve kendinle barışık olmakla…

Biri seni düşman bilir… Ama dikkat edin SENİ BİLİR! Sorun yok. Düşmansa düşman eyvallah. Dövüşürsün; yenersin, yenilirsin… Onurunla, şerefinle…

Biri seni yok sayar… Ne diyeceğini bilemezsin. Sana der ki “Sen diye bir şey yok. Sen aslında bensin.” Ama dersin benim ırkımın başka bir adı var. “Yok” der tepeden tepeden bakarak, “karda yürürken çıkan seslerden dolayı sen uydurdun onu”. Ama dersin benim başka bir dilim var. “Yok” der gene, “o başka dillerin karışımı, senin benimkinden başka dilin yok”. Ama dersin benim bir kültürüm var seninkinden farklı; daha farklı masallarım, farklı efsanelerim, oyunlarım, aşklarım, aşıklarım, türkülerim var. “Yok” der bir kez daha, “sen kendini farklı hissetmek için onları hep çaldın başkalarından”. Sinirlenmeye başlar sen susmadıkça. Seninle konuşurken ellerini arkasında kavuşturmuştur efendin gibi ama bir yandan da o kavuşturduğu ellerin arasında tuttuğu sopayı gösterir sana bacağının yanından. Ama diyecek olursun ben kendimi hiç sen gibi hissetmiyorum. İşte o zaman yersin sopayı.

Sopayı kafana her indirdiğinde “Sen bensin ulan” der. Seni öldüremesem de hapse atacağım; yeterince ben olup dilimi öğrenmediği için anan seni ziyarete geldiğinde seninle konuşamayacak. Çocukların her sabah varlığını bana armağan edip yeterince ben olmadıkları için bilmedikleri bir dilde eğitilecekler. Sen her daim ben olduğun için mutlu olacaksın. Her sabah gözünü açar açmaz hangi dağı görüyorsan o dağlara yazdıracağım ben olmakla mutlu olacağını!

Böyle böyle kendi dağından nefret ettirmek isterler seni. Kendi dilinden, anandan, babandan, türkünden… Var olduğundan utanman gerektiğini hissettirirler ezcümle.

Ölüm dediğin nedir? Bilincin ölümüdür ölüm dediğin. İnsan ölmekle bireysel benliği, bilinci ölür ama onun kendisi gibilerle paylaştığı kolektif bilinç ölmez. Takım taraftarlığı gibi, cemiyet, cemaat gibi kolektif bilinçler kolay kolay ölmez. Hele ırk gibi, toplumsal kültür gibi milyonlarca bilinçte yaşayan soyut bir varlık hiç ölmez. Bir ırk bir başka ırka düşman olabilir, savaşabilir, o ırktan bireylerin oluşturduğu orduları yenebilir ama o ırkı o kültürü öldürmez. Yenilene ait kültür onu taşıyan bireyleri tarafından yaşatılmaya devam eder. O ölümsüzdür.

Ölümsüzü öldürmeye çalışmaksa insanlığa karşı suçtur. İşte bundandır bir ırkı, bir toplumsal kültürü tümden yok etme çabasının SOYKIRIM olarak adlandırılıp, en büyük insanlık dışı suç sayılması.

Sanılanın aksine Hitler 2. Dünya Savaşında Yahudi’den çok Rus öldürmüştür. Altı milyon Yahudi’ye karşılık tam yirmi yedi milyon Rus öldürülmüştür o savaşta. Ama Hitler hep Yahudi katliamıyla anılır çünkü Rusların aksine Yahudilere karşı soykırım amacı taşımaktaydı. Tüm bir Yahudi inancını, İsrailoğullarının tamamını, o ırka, dine, kültüre ait her şeyi yok etmek yani ÖLÜMSÜZ OLANI ÖLDÜRMEK istediği için bununla anılır Hitler.

CHP zihniyetinin yaptığı buydu işte. Bu toprakların dokusuna aykırı olduğu halde ulus devlet kuracağım diye koca bir ırkı yok sayarak, dönüştürerek yok etmeye çalıştı. Ama tabii ki bu aptalca çaba netice vermedi. Geriye sadece bu çabanın doğurduğu nefret kaldı Kürtlerin kalbinde. O nefret de devletin resmi partisi! olan CHP ile özdeşleşti.

Biraz acımasız mı yaklaştım olaya 🙂

Sevgili CHP’li dostlar kızmayın. Ben sadece olayı net anlayın diye uğraşıyorum.

Peki AKP neyi doğru yaptı? Her ne olursa olsun AKP Kürtleri yok saymadı. Diyarbakırdaki Nevruz Bayramında söylenen, sizlerin “megri megri” diyerek alayla yaklaştığınız o türkünün resmi bir olurla söylenmesinin önemini anlayamıyorsunuz. Ya da Habur’dan o PKK’lıların gene resmi bir olurla içeri alınmasını. Andımızın kaldırılmasını, Ne Mutlu yazılarının kısmen de olsa silinmesini… Velhasıl konuşulamayanların konuşulmaya başlanmasını. Evet evet biliyorum ki açılım falan neticeye ulaşmadı ama bu çok da önemli değil. Yok sayılmadı bir ırkın varlığı ve bundan sonra da yok sayılamaz. Asıl önemli olan bu.

Ayrıca tabii din faktörü var. CHP zihniyeti (bence doğru olarak) insanların inançlarını onlarla bir bağ kurmak için hiç kullanmadı. Bu normalde iyi bir şeyken söz konusu olan Kürtler olunca ters tepti çünkü bu ülkede bir insanın iki önemli kimliği vardır; ırk ve din. CHP din kimliğini zaten önemsemedi, ırk kimliğini de yukarıda anlattığım şekilde yok sayınca ülkenin geri kalanıyla (ve devletle) Kürtlerin buluştuğu hiçbir ortak payda kalmadı. AKP ise kimliğin dini yönünü hep önemsediği için Kürtlerle ülke arasında bir bağ her zaman korundu. Irk kimliği yok sayılsa da din kimliğinden dolayı Kürtler kendini hiç yok hissetmedi.

Neticeten budur Kürtlerin CHP’ye hissettiği mesafenin sebebi.

Bunun bir çözümü var mıdır derseniz zordur ama vardır. CHP Kürtlerin ulus kimliğini kabul etmeli ve daha ötesi sahiplenmeli. E şimdi zaten kabul ediyor diyorsunuz belki ama Kürtler bu kabülde CHP’ye pay çıkarmıyor. AKP kabul ettiği için CHP’nin de mecburen, hala inkar etmek saçma kalacağı için kabul ettiğini düşünüyor. Bence de öyle.

O sebeple, bünyenize ağır gelecek biliyorum ama, Kürtlerin kültürel kimliklerini AKP’den daha öte bir şekilde sahiplenmenizden başka yol yok.

Yoksa tüm ülke megri megri…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s