Yarısı Başında Yarısı Sonunda

Biz avukatların vekalet ücretinin ödenmesi ile ilgili en çok uyguladığımız taksitlendirme yöntemi bu sanırım. Vekalet ücretinin yarısını davanın başında alır diğer yarısını dava sonuna öteleriz.

Ben de öyle yapardım. Halen de yaptığım oluyor ama genelde bakiyeyi bu kadar belirsiz bir tarihe bırakmamaya gayret ediyorum artık. Yarısını dava sonuna bırakıyorsam da sözleşmeye “Bakiyesi dava yerel mahkemede karara bağlanınca ödenecek” şeklinde yazıyorum ve en azından istinaf/temyiz sürecini işin içine katmıyorum.

Bu nereden aklına geldi derseniz bugün hesabıma tam 9 (yazıyla dokuz) yıl öncesinin bakiye ücreti yattı da oradan aklımda geldi.

2009 yılının ılık bir sonbahar günü idare mahkemesinde bir iptal davası açtım. Oldukça önemli bir davaydı. Çok da iyi hazırlanmıştım ve davanın lehe sonuçlanacağına inanıyordum. Ücretin yarısını peşin aldım, kalan yarısını da dava sonunda (aslında karar kesinleştiğinde yazmamıştım ama müvekkillere özellikle belirtmezseniz onlara göre davanın sonu demek kararın kesinleşmesi demektir bildiğiniz gibi) almak üzere anlaştık. Nitekim ücretin yarısını aldım ve davayı açtım.

Beklentimin aksine dava reddedildi. Gitti bir yıl. Ben kararı temyiz ettim. Danıştay’ın bozması yanlış hatırlamıyorsam dört yıl falan sürdü. Yeniden yargılama yapıldı. Bir yıl da ona diyelim. Etti altı yıl.

Yerel mahkeme bu kez davamızı kabul etti. Kabul kararını idare temyiz etti. Buradan da gitti iki yıl. Utanmaz idare bu kez de karar düzeltme yaptı. O da bir yıl civarı sürdü ve nihayet toplamda dokuz yıl sonra karar lehimize kesinleşti 🙂

Dava bir yapı denetim firmasının kapatılma kararının iptaline dairdi. Dava reddedilince tabii ortada ne firma kaldı ne de sahipleri. Hatta firma sahibi telefon numarasını da değiştirmiş. Üstelik İstanbul’dan da başka bir şehre taşınmış. Karar lehimize Danıştay’da bozulunca ulaşmaya çalışmış ama izini bulamamıştım. -Zuckerberg sağolsun- facebooktan buldum kendisini ve mesaj attım da ancak o şekilde tekrar iletişim kurmaya başladık. Bugün de bakiye ücretimi tam dokuz yıl sonra hesabıma gönderdi.

Merak edip baktım. Ben davayı açtığımda 1 dolar=1,50 liraymış. Bugün 1 dolar=4,60 lira.

Bu hikaye genç avukatlara ders olsun.

Şimdi bu haksız iptal kararından kaynaklanan zarar için idareye tam yargı davası açacağım 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s