İDAM CEZASI

Yargı sistemi suçlular daha çok cezalandırılsın diye değil masumlar yanlışlıkla ceza almasın diye vardır. Öncelikle bunda anlaşalım.

Şimdi basit mantık yürütelim:

1- İdam cezası geri dönüşü olmayan bir cezadır. Yani bu konuda yapılacak yargısal bir hatanın geri dönüşü olmaz.

2- Birkaç yıl önce okuduğum bir istatistiksel veriye göre Türkiye’de yerel mahkeme kararlarının %40’ı üst mahkemelerce bozuluyor. Bu durum emin olun ki son yıllarda iyiye değil kötüye gitti ama biz gene de %40 kabul edelim. E yerel mahkemeler böyle de temyiz (şimdi bir de istinaf var) mahkemeleri çok mu farklı. Buna dair bir istatistik yok ama onların verdikleri kararların da -hadi çok iyimser olalım- %10’u hatalıdır.

Hadi idam kararlarında daha ince eleyip sık dokusunlar deyip bu %10’u yarıya düşürelim.

Bu durumda her 100 idam kararından 5’i hatalı olacak demek mümkün. Süper iyimser olup %1 desek bile bu bir facia olur. Düşünün bakalım işlemediğiniz bir suçtan dolayı idam edildiğinizi… Nasıl olsa faili yakalayıp hapse atmışsak bırakalım da dört duvar arasında, geberene kadar vicdanıyla başbaşa yaşasın.

Bir şerefsizi ölüme daha çabuk yollayacağız diye bir masumun kanına girme ihtimali çok ürkütücü.

Not: İdam cezası getirilirse uygar dünyaya bağlı kalmamızı sağlayan pamuk ipliğinin de kopacak olması meselesine, iktidarların idamı her zaman muhaliflerini öldürmek için uyguladığına falan hiç girmiyorum bile.

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Tuba Renda dedi ki:

    Bu konuda okuyucuların durumun ne kadar önemli olduğunu,intikam duygusuyla değil kanunlar dahilinde hareket edilmesinin ne kadar gerekli olduğunu daha iyi kavrayabilmeleri açısından ’12 kizgin adam’ ve ‘reis bey’ adli filmleri izlemelerini oneririm. Hukuk okuyan öğrencilere akademisyenlerin en sık önerdiği filmlerdendir bu ikisi.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s