İNSANLIĞIN KAÇ DOLAR EDER?

Kapitalizmin en büyük başarılarından biri her şeyin paraya tahvil edilmesini sağlamış olmasıdır. Bu şekilde para, her önermenin kerteriz alınan doğrusu ve her bilinmezin sabit bilineni haline getiriliyor.

Dünya bilmem ne örgütü açıkladı: Yağmur ormanlarının kesilmesinin dünyaya yıllık maliyeti 500 milyar dolar ya da Suriye’deki savaşın maliyeti yıllık 300 milyar dolar (hep de dolardır bu para dikkat edersen) filan. (Rakamlar hayalidir)

Yahu savaş olmuş, canlar yitirilmiş, ülkenin kültürel, tarihi değerleri yok edilmiş, hayatlar yerle bir olmuş ama senin bunları ölçmek için kullandığın değer birimin PARA.

Ya da dünyanın ciğerleri sökülmüş, aptal sınırlardan dolayı belli ülkelere ait görünen ama aslında insanlığın ortak malı olması gereken yağmur ormanları kapitalistlerce katledilmiş, tüm bir habitat (orman sadece ağaçlardan ibaret değildir. Bir orman çiçeğiyle, böceğiyle, ağacıyla, hayvanıyla kendi içinde bir dünyadır.) geri dönüşsüz şekilde yok edilmiş senin ölçü birimin gene ve sadece PARA.

Az önce birinin (yurt dışında yaşayan bir avukat) tedx konuşmasını izledim. Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı beyin göçünün ülkemize maliyeti 45-50 milyar dolardır diyordu mesela.

Ne yani biri bize “Madem öyle al şu 50 milyar doları da kes sesini” dese susacak mıyız? “Bir toplumun kültürü, kimliği o toplumu oluşturan bireylerin toplamından oluşur. O bireylerin -hem de en nitelikli olanları- çekip gidince kimliğimiz zarar görür, ülkenin kişiliğinin değeri azalır. Bunu da hiç bir para telafi edemez” demeyecek miyiz?

Ya da bir başkası çıkıp yağmur ormanları kesilince 500 milyar dolar kaybettik ama o ağaçlardan sağlanan ekonomi bir trilyon dolar sağladı dese “İyi o zaman kesin ağaçları, talan edin ormanları” mı diyeceğiz?

Her şeyin paraya tahvil edilmesini kabul edersek, kabul etmeyi de bırak kendi içimizde normalleştirirsek daha büyük miktarlı bir para önümüze konulunca itiraz etme dayanağımız kalmaz. Bunu yapıyorlar ki bu kayıpların telafisinin mümkün olmadığını görmeyelim; onların yalanını, talanını, hırsızlığını, haskızlığını fark etmeyelim.

Kapitalist sömürgecilerin bu oyununa gelmemeli ve demeliyiz ki: Hayır efendim o iş öyle değil. Savaşın maliyeti dökülen göz yaşlarıdır, orman katliamının maliyeti insanlığın geleceğidir, yurt dışına giden gençlerimizin maliyeti ülkenin kimliği ve çocuklarımızın geleceğidir.

Başlarım paranıza!

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Hamza Polat dedi ki:

  Insanlar ve insanligin yok olusunu fark etmek ve bunu yazi yolu ile bizlere ulastirmak buyuk bir kahramanlik gibi birsey diye bilirim.

  Liked by 1 kişi

  1. Ufuk Tekin dedi ki:

   Teşekkür ederim Hamza Bey

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s