Dilekçe Nasıl Yazılmaz?

Aşağıdaki fotoğraf onbinmilyon tane avukatın çalıştığı tanınmış bir ofisin benim cevap ve karşı dava dilekçeme yazdığı cevap dilekçesinin üst kısmını gösteriyor.

Dilekçenin sadece bu kısmında bile aşağıdaki hatalar var:

1- Tipografiye göre başlık satıra ortalanarak yazılır. Burada sol baştan başlatılmış.

2- Tipografiye göre başlık en az 14 puntoyla ve metindeki diğer yazılardan en az iki punto daha büyük yazılır. Bu dilekçede başlık 12 punto ve metinle aynı puntoda yazılmış.

3- Başlıkta saygı ifadesi olmaz (“SAYIN” HAKİMLİĞİ’NE)

4- 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu madde 119/1-a bendine göre dilekçeye “Mahkemenin Adı” yazılır. Bu mahkemenin adı “Bakırköy 6. Asliye Hukuk Mahkemesi”dir. “Bakırköy 6. Asliye Hukuk Mahkemesi Sayın Hakimliği” değildir.

5- Türk Dil Kurumunun yıllardır söylediği üzere kurum, kuruluş isimlerine gelen ekler kesme ile ayrılmaz. Yani “Hakimliği’ne” değil “Hakimliğine” şeklinde yazılmalıdır.

Sadece başlıktaki bu beş hatadan sonra şimdi aşağı inelim.

6- Tarafı gösteren yan başlıklarda sadece tarafın sıfatı yazılır. Bu örnekte “CEVABA VE KARŞI DAVAYA CEVAP VEREN DAVACI” değil “DAVACI/KARŞI DAVALI” yazmakla yetinilmeliydi. Avukat böyle yazarak hem boş yere üç satır işgal etmiş hem de dilekçede zaten Konu bölümünde belirteceği şeyi buraya da yazarak tekrara düşmüş. Bu hem dilekçenin okunurluğunu zedeler hem de biçimini.

7- Konu kısmında sadece bu dilekçenin ne dilekçesi olduğu belirtilir. Gövde kısmında zaten belirteceğiniz şeyleri burada yazmak da aynı şekilde dilekçede tekrar düşmeye sebebiyet verir. Bu örnekte Konu kısmı yukarıda yan başlıkta yazdığı şeyden ibaret olmalıydı:
KONU : Cevaba cevap ve karşı davaya cevap dilekçemizdir.

8- Dilekçede asla vekili hedef alan, onu itham eden ifadeler kullanmamalıyız. Kitapta bundan uzun uzun bahsetmiştim. Bu örnekte “Davalılar vekilinin …” değil “Davalıların (ya da davalı tarafın) …” şeklinde yazılmalıydı.

9- Hele dilekçelerimizde asla ama asla karşımızdaki meslektaşı rencide edici ithamlarda bulunmamalıyız (Hele ki asla iftira etmemeliyiz). “Davalılar vekilinin yakışıksız ithamlarla ve gereksiz çarpıtmalarla …”

Bu durum meslek ilke ve kurallarını ezip geçmektedir.

Avukatlık Meslek İlke ve Kuralları…
Madde 5. Avukat, yazarken de, konuşurken de düşüncelerini olgun ve objektif bir biçimde açıklamalıdır.
Mesleki çalışmasında avukat, hukukla ve yasalarla ilgisiz açıklamalardan kaçınmalıdır.

Madde 6. Avukat, iddia ve savunmanın hukuki yönü ile ilgilidir. Taraflar arasında anlaşmazlığın doğurduğu düşmanlıkların dışında kalmalıdır.

Madde 27. Hiçbir avukat, herhangi bir meslektaşı özellikle hasım vekili meslektaşı hakkında küçük düşürücü nitelikteki kişisel görüşlerini açıkça belirtemez.

Nitekim madde 11 …

Madde 11. Avukat, Türkiye Barolar Birliği’nce kabul olunan mesleki dayanışma ve düzen gereklerine uygun davranmak zorundadır.

Ha bunları yapmazsanız ve kullandığınız dile de vakıf değilseniz işte bu dilekçedeki gibi kendi kazdığınız kuyuya düşer, kendi sözlerinizle kendinize hakaret etmiş olursunuz.

“Davalılar vekilinin yakışıksız ithamlarla ve gereksiz çarpıtmalarla dolu davaya karşı verdiği cevap dilekçesine karşı cevaplarımız …” derseniz buradaki gibi kendi davanızın yakışıksız ithamlarla ve gereksiz çarpıtmalarla (gerekli çarpıtma nasıl oluyor bilen var mı?) dolu olduğunu ikrar etmiş olursunuz.

E ben de bunun gereğini yaparım tabii…

 

Son Not: Barolar beni stajyerlere ve genç avukatlara dilekçe yazma eğitimi vermem için davet ediyorlar ama aslında kıdemli meslektaşların çoğunun da bu eğitime ihtiyacı olduğu ortada.

 

dilekçe

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Bâhiš Muhammed dedi ki:

    Ne kadar çok ayrıntı var ya. Okudum ama yine aklımda kalmadı 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s