Tayyip Erdoğan Diploması Olmadığını Söyleyenlere Neden Dava Açmıyor?

Sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim: Bu iddialara karşı dava açmıyor çünkü dava açabilmesi için bu iddiaların gerçek olmadığını yani gerçekten de üniversite mezunu olduğunu ispatlaması gerekmektedir.

Bu konuda dayanabileceği suçun adı: İftira Suçu.

İftira suçu TCK (Türk Ceza Kanunu) madde 267 de düzenlenmiş bir suçtur. Madde metni aşağıda. Herkesin anlayabileceği sade bir metin.

Madde 267 – Yetkili makamlara ihbar veya şikâyette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği hâlde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idarî bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

İşte madde bu. Maddedeki en önemli kelime öbeği “işlemediğini bildiği halde” kısmı. Bu suçun unsurlarından en önemlisi iftirayı atan kişinin (yani RTE’nin diploması olmadığı halde varmış gibi gösterdiğini söyleyen kişinin), mağdurun (yani Recep Tayyip Erdoğan’ın) aslında gerçekten de üniversite mezunu olduğunu biliyor olması gerekliliğidir.

Bu da şu anlama geliyor: Bu suçun oluşması için RTE’nin üniversite mezunu olduğu, sunduğu diplomanın gerçek olduğu şüphe götürmez şekilde ispatlanmış olmalıdır.

Bunu bir kez ispatlarsa işte o tarihten sonra bu iddiayı ileri sürecek herkesi şikayet edeceğini göreceksiniz.

Şimdi şikayet etmiyor çünkü önce suçsuz olduğunu kanıtlaması lazım. Kendisine hakaret ediyor diye binlerce insanı şikayet eden, haklarında dava açan Sayın Cumhurbaşkanı ! bu konuda kimseyi şikayet etmiyor çünkü olur ya bu konudaki şikayeti yargılayacak mahkemenin fikri ve vicdanı hür bir hakimi vardır ve bu hakim öncelikle iddianın gerçeğe aykırı olup olmadığını incelemeye kalkar diye ödü patlıyor.

Olayın hukuki özeti budur…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s