Hiç İbret Alınsaydı Tekerrür mü Ederdi?

O devasa binaların, bina yıkım ekipleri tarafından nasıl yıkıldığını seyretmişsinizdir mutlaka. Binanın her bir tuğlasını parçalamak gibi sonu gelmez, gereksiz, astarı yüzünden pahalı bir çabaya girmezler. Binayı ayakta tutan unsurları patlatırlar sadece. Kolon, kiriş yıkılınca o koca bina saniyeler içinde çöker. Üstelik toz bulutundan başka çevredeki yapılara da bir zararı olmaz.

FETÖ ile mücadelede izlenmesi gereken yöntem de işte bu. Kolonu, kirişi patlat yeter. O zaman bina nasıl olsa ayakta kalamaz.

Şu anda yapılan ise kolonu, kirişi yıkmak değil her bir tuğlayı parçalamaya çalışmak.

Ülkenin enerjisi, zamanı bu sebeple boşuna harcandığı gibi bu dip temizlik faaliyeti sürdükçe karşı taraf adına mağduriyet algısı ve gerçek haksızlıklar da artıyor. Bizdeki kraldan fazla kralcılık da bu haksızlıkları artırdıkça artırıyor.

Aynı bu yöntem izlendiği için Ergenekon davasında birçok pislik derin devletçi, mafya bozuntusu, Balyoz davasında birçok pislik darbeci bu mağduriyet algısından yararlanıp tahliye oldu. Üstüne üstlük başımıza kahraman kesildiler.

FETÖ ile mücadelede yapılması gereken şey çok basit:

1- Darbeye fiilen kalkışanları zaten yakaladın.

2- Bunun dışında sadece örgütün üst kademesindekileri ve gerçekten delillere dayanarak örgüt üyesi olduğunu ispatladıklarını alacaksın.

3- Örgütün finans ve iletişim kanallarını keseceksin.

4- En önemlisi de örgütün tekrar aynı güce erişmesinin, kadrolaşmasının önünü keseceksin.

Bu şekilde yapıyı zaten yıkmış olursun.

Evet tabi ki böyle yaptığında hala yıkılmamış tuğlalar kalacaktır ama onlar artık bir zarar veremezler.

Ha niye bunu yapmıyorlar? Yapmıyorlar çünkü yukarıdaki 4. maddeyi olması gerektiği gibi işletmek işlerine gelmiyor. Örgütün tekrar kadrolaşmasını ve güçlenmesini engellemenin iki yolu var

1- Kadrolara atamaları liyakat esası ile yapacaksın.

2- Memurların eylem ve işlemlerine karşı ciddi kontrol mekanizmaların olacak. Mevzuata ve görevinin gereklerine göre değil de emir-talimata, herhangi bir yandaşlığa göre iş yapan memura derhal yaptırım uygulayacaksın.

E bu iki esasa uyarlarsa ne yandaşları istedikleri kadrolara getirebilirler ne de memurun, amirin kendi talimatlarına göre hareket etmesini sağlayabilirler. Allah korusun gerçek demokrasi o zaman gelir işte. Bunu da onlar istemez.

Yani sevgili dostlar gene klasik bir torba hem de devasa ve delikli bir torba davayla karşı karşıya kalacağız. O torba gene çorba olacak. Gene mağduriyetler, hukuksuzluklar, haksızlıklar yaşanacak ve bir süre sonra ülke bu yükü daha fazla taşıyamayacağı için toplu tahliyeler ve hatta göreve iadeler vs yaşanacak. Hukuk er ya da geç ya bu ülkede ya da AİHM’de uygulanacak. Ülke aleyhine binlerce dava açılacak ve biz tamamına yakınını kaybedeceğiz.

En çok da şu “Kripto Fetöcü” tabirinden rahatsızlık duyuyorum. Yahu arkadaş şu kriptoyu bize de açıklayın da biz de bir bilelim hele nasıl bir kriptoymuş bu.

Kripto Fetöcü tabiri bana direk “Gizli Tanık”, “İsimsiz İhbar Maili” söylemlerini hatırlattı. O zaman bunların arkasına sığınıp yüzlerce insan hapislere tıkılmış, tek suçu muhalif olmak olan yüzlerce kişi haksızlığa uğratılmıştı. Umarım şimdi de Kripto Fetöcü diye diye muhalifleri toplamazlar.

Alın size çok ciddi bir polemik konusu: Asıl Kripto Fetöcülerin bu fişleme listesini yapanlar olmadığı ne malum, hedef şaşırtıyor olamazlar mı? Tabi ki olabilirler. Sen yaverinin Fetöcü olduğunu anlamamışsın da fişleyene neden bu kadar güveniyorsun? İşte insanları inkarı mümkün olmayan delillere dayanarak değil de sadece fişleme listelerine dayanarak içeri atarsan böyle polemiklerle boğuşmak zorunda kalırsın.

Onun yerine hükümet bu sürecin yürütülmesinde sol, özgürlükçü, demokrat bakışa sahip hukukçu, düşünür ve siyasetçilerden bir heyet kurup onlara danışsa, her ilçede kurulan ve amacı FETÖ üyelerini tespit etmek olan kurullara demokrat hukukçulardan üyeler alsa işte o zaman hem gerçek bir temizlenme yaşarız, hem de bu süreci kısa sürede ve az sancılı olarak atlatırız ama nerde o anlayış…

Akif o ünlü şiirinde
“Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar” dedikten hemen sonra ne diyor;

“Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s