ZİHNİYET

Sevgili dostlar, aksiyonu hiç eksik olmayan güzel ülkemde bu kez mide bulandırıcı bir yasa tasarısıyla karşınızdayız.

Bir hukukçu olarak, duruma siyasi açıdan yaklaşmadan özet bilgiler verme niyetindeyim.

Bu düzenleme nedir ve nelere sebebiyet verecektir bunu irdelemeye çalışacağım.

Düzenleme özetle 16.11.2016 tarihinden önce bir çocukla (evet çocuk) cinsel ilişkiye girmiş olan birinin, onunla evlenmesi halinde ceza almamasını sağlamaya yönelik.

Yani diyelim ki Anadolu’nun herhangi bir yerinde 2013 yılında koca adamın biri 14 yaşında bir kız çocuğu ile imam nikahı ile evlendirildi ve o hayvan bu 14 yaşındaki çocukla cinsel ilişkiye girdi. İşte normalde bizim yasalarımıza göre bu bir suçtur. O hayvan ve her iki tarafın bu işe rıza gösteren yakın akrabaları cezalandırılır.

Bu yasa geçerse ve o hayvan bu çocukla evlenirse o zaman ona ve ailelere ceza verilmeyecek.

Şimdi bu tasarıdan dolayı AKP’ye yöneltilen suçlamalara ve bu suçlamalara hükümetin verdiği cevaba bakıp sonra da olayın gerçekliğini ortaya koymaya çalışalım:

1-Bu yasa Çocuk Gelin dramını meşrulaştırmaktadır.

AKP’NİN SAVUNMASI: Bu sürekli bir uygulama değildir. Bir seferlik bir uygulamadır. O yüzden yasaya 16.11.2016 dan önce işlenen fiiller diye bir kısıtlama koyduk.

GERÇEK: Bizim bir şey dememize gerek yok. Adalet Bakanı kendi kendini yalanlıyor aslında. Diyor ki Bozdağ; “Anlı şanlı düğünler yapıp evlenmiş 3.000-4.000 civarında çift var. Bunların mağduriyetini gidermemiz lazım”. Bakış açısı bu. Yani ip atlayacak yaşta çocukların evlenmesini değil, bu evliliğin yasal zemin kazanmamasını mağduriyet olarak niteliyor kendisi. Şimdi zihniyeti bu olan anlayış yani bu durumdaki insanları mağdur olarak gören anlayış bunu bir kez yapmakla yetinir mi? Yetinmeyecektir tabi.

Ne olacağı belli. Aynı vergi afları gibi birkaç senede bir bu tür bir geçici madde getirilecek ve çocuk yaştaki kızların evlendirilmesine meşruiyet sağlanacak. Buna karşı hala “Bu tek seferlik düzenleme” diyemezler. Bugün bu durumda olanları nasıl mağdur olarak görüyorsa yarın da aynı durumda olanları mağdur olarak görecek. Bunu kendi söylüyor.

Diğer açıdan bu olayın yani Çocuk Gelin yani Pedofili olayının tek gerçek mağduru buna maruz kalan çocuktur. Devlet çocuğu, gerekirse çocuğun ailesine karşı bile koruduğunda devlettir. Aksi halde kabiledir bunun adı devlet falan değil.Devlet….

O devlet ki 18 yaşını doldurmamış kişiye zinhar bir şişe bira, bir paket sigara satmaz,
O devlet ki 18 yaşını doldurmamış kişinin bara gidecek olgunluğa erişmediğini söyler,
O devlet ki 18 yaşını doldurmamış kişinin otomobil kullanmasına müsaade etmez,
Ama o devlet ki 13-14 yaşındaki çocuğun bir adamın yatağına girmesinde sakınca görmez…

Görülüyor ki gerçekten de Çocuk Gelin dramı meşrulaştırılmak istenmektedir.

2- Bu yasa tecavüz olayını meşrulaştırmaktadır.

AKP’NİN SAVUNMASI: Önerge ile tasarı metnine eklenen bu maddeye göre bu cinsel ilişki cebir, tehdit veya hile ile gerçekleşmişse fail bu yasadan yararlanamaz. Yani bu iş zorla yapılmışsa biz bu durumda faili korumuyoruz. Bu sebeple tecavüzcüyü koruduğumuz iddiaları yalandır.

GERÇEK: Halkın algısındaki tecavüz kavramı zor kullanarak bir kadının ırzına geçmektir. AKP halktaki bu algıyı bildiği için burada tecavüz yoktur diyor. Ben de bu sebeple burada “tecavüz” kavramı üzerinden değil “çocuk gelin” kavramı üzerinden gidilmesini doğru buluyorum. Halk olayı bu şekilde daha kolayca anlayacaktır. Ancak gene de aslında bu tecavüzcünün korunduğu iddiası doğrudur. Hem de iki şekilde.

Tecavüz bir insanın zorla ırzına geçmek demek değildir. Tecavüz: Bir insanın iradesi bu yönde olmadığı halde yani karşısındaki ile cinsel ilişki kurmak istemediği halde bunu yapmaktır. Mesela bir kadının içeceğine uyku hapı karıştırıp onu bayıltıp ırzına geçmek de tecavüzdür. İşte aynı şekilde aslında iradesi o yönde olmadığı halde 13-14 yaşındaki bir kız çocuğu ile kurulan cinsel ilişki, o bağırıp, çağırmıyor, fiziken karşı koymuyor diye tecavüz değildir denemez. Bal gibi de esasında bu bir tecavüzdür.

Hayvanlar! Sorun bakayım o çocuğa;

  • Kızım sen okula mı gitmek istersin yoksa bu 30 yaşındaki adamla seks mi yapmak istersin?
  • Kızım sen oyun oynamak, ileride yaşıtın biri ile bir evlilik mi yapmak istersin yoksa baban yaşındaki bu adamla evlenmek mi istersin?
  • Kızım sen kendin gibi bir çocuk olan bu oğlan ile şimdi evlenmek mi istersin yoksa okula gidip, çocukluğunu, gençliğini yaşayıp sen gerçek anlamda bir genç kadın ve o da bir delikanlı olduğunda mı evlenmek mi istersin?

O çocuk (ve son soruda o çocuklar) ne cevap verecekse ona göre yasa yapalım. Kızını mal gibi satan hayvan babası mağdur olmasın, bir çocukla aynı yatağa girecek olan diğer hayvan mağdur olmasın diye değil o çocuk mağdur olmasın diye yasa yapalım.

O çocuk yatakta niye karşı koymuyor sizce? Bağırması bir işe yaramayacağı için, karşı koyarsa hem dayak yiyip hem gene de ırzına geçileceği için karşı koymuyor. Ailesi onu umursamayacağı için, babası onu insan gibi, evlat gibi değil de regl olduğunda satılacak bir koyun gibi gördüğü için ve o da bunları bildiği için karşı koymuyor. Şimdi karşı koymayışına bir sebep daha eklenecek; Devlet de Hukuk da onu korumayacağı için…

Bu tecavüz meselesinde bir husus daha var: Göreceksiniz ki bu düzenleme geçerse halkın algısındaki “Tecavüzcü” de korunmuş olacak. Mevcut durumda çocuk yaşta birine tecavüz eden kişi her durumda ceza alır. Şimdi ise ne olacak biliyor musunuz? Tecavüzcüler mağdura ve ailesine baskı yapacaklar. Eğer mağdur taraf “Yahu bu genç bir hata yapmış. Biz de olayı şimdi daha serinkanlı değerlendirince ortada bir tecavüz olmadığını düşünüyoruz. Bu çocuk bizim kızı aslında çok seviyormuş ve onunla cinsel ilişkiye girersem benimle evlenmeyi kabul eder diye düşünüp bu haltı etmiş. Aslında bizim kız da istiyormuş da birazcık naz edivermiş sadece. Dün akşam da ailesi ellerinde çiçekle kolonyayla bizim kızı istemeye geldiler. Biz de Allah’ın emri ile verdik kızı. E malum yeni yasaya göre bu durumda ceza almaması gerekir.” derse hangi hakim buna rağmen ceza verir sorarım size?

Hapisten kurtuluş ümidini gören tecavüzcü taraf ama parayla ama korkutarak bunu sağlamaya çalışacaktır. Bundan emin olun. Sonrasında tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda kalan bir çocuk olacaktır elimizde. Bundan daha büyük bir travma yaşatılabilir mi bir insana?

Neticede her yönüyle dramlar yaratacak bir yasa maddesidir bu. İnsan olan herkes buna karşı çıkmalıdır.

Umudum ve beklentim odur ki durum doğru anlaşılır ve anlatılırsa hükümet bu yanlıştan dönecektir.

Bu yazıyı okuduktan sonra fotoğraftaki çocuğun gözlerine bakın. Sizce bu düzenleme onun hayatını güzelleştirecek mi?

cgelin3

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s