Göbeğini Kaşıyan Adam

Binali Yıldırım’a “Sayın Başbakan insanlar bu pakete neden Evet demeli?” diye soruyorlar. Zatı alileri cevaben bilumum muhalifleri ve terör örgütlerini sayarak “Onlar Hayır dediği için biz Evet demeliyiz” diyor.

Bu mantık “düşmanın yaptığı şeyin tersini yap” mantığıdır. Esasen bu mantıktaki çarpıklığı ortaya çıkarmak çok kolay. Mesela bu mantıkla hareket eden yani düşmanının yaptığının tersini yapması gerektiğini düşünen biri; düşmanımız olan PKK, IŞİD ile savaştığına göre IŞİD’e nasıl yaklaşmalı? PKK, “IŞİD kötüdür” dediğine biz onun iyi olduğunu düşünmeliyiz öyle değil mi? Ya da tam tersi kelle koparan IŞİD, PKK ile savaştığına göre biz PKK ile iyi geçinmeliyiz sonucu çıkar bu mantıktan. İşte bu mantığın yerle bir edilmesi bu derece kolaydır ama bu yazıda asıl meselem bu değil. Asıl meselem Başbakan ve genel olarak AKP’nin halka yaklaşımı.

AKP yıllardır kimilerinin kullandığı “bidon kafalı”, “göbeğini kaşıyan adam” tabirlerini yerden yere vurdu. Bu hitapların halkı aşağıladığını söyledi durdu. Haklıydı da…

Bu referandum sürecinde onların yaptığı ise bundan daha kötü. “Bidon kafalı” diyen de “göbeğini kaşıyan adam” diyen de aslında en derinde halka kızgınlığını ifade ediyordu. Halkın ülke meseleleri hakkında yeterince kafa yormadığını söylüyor ve halktan böyle davranmamasını, mantığını kullanmasını istiyordu. Yani kendince halkı eleştiriyor ve düzelmesini istiyordu. “Sen bidon kafalısın ve öyle kal. Sakın ha düşünme. Ben senin yerine düşünürüm” demiyordu. “Sen bidon kafalısın. Böyle olma. Ülke için daha fazla kafa yor” diyordu. Halk düşünür, taşınırsa kendisi ile aynı fikre sahip olacağına inanıyordu. Aşağılayarak motive etme mantığıdır bu. Hatası şuradaydı; kendisi bu söylemlerle halkı düşünmeye teşvik ediyordu ama ona göre kendisiyle aynı siyasi çizgide buluşmayan hiç kimse aslında yeterince düşünüyor sayılmayacaktı ve her durumda bidon kafalı kalmaya mahkumdu. Onların mantığına göre ben de bidon kafalıyım örneğin çünkü onlar gibi düşünmüyorum hemen hiçbir konuda. Bu yaklaşım tabi ki hatalı ama diğerinin yanında bu bile masum kalıyor.

Diğeri tam olarak “Sen bidon kafalısın. Bakma bunu yüzüne vurmadığıma çünkü bu halinden gayet memnunum. Sen böyle kal. Ben sana ne dersem onu yap. Sakın ha düşünmeye, beynini çalıştırmaya kalkma” diyor.

AKP’nin oldum olası halk için sarf ettiği tek emek halkı kutuplaştırmaktır. Başbakan daha geçenlerde lideri ile gayet samimi bir şekilde çay içtiği CHP’yi dinsiz, sayısız kez görüştüğü, Apo ile anlaşma masalarına aracı yaptığı HDP’yi terörist göstermeye gayret ediyor sadece. Bunu yaptıktan sonra da halka dönüp “Bak bu dinsiz ile terörist Hayır diyecek. Sen sakın ha bizim neden Evet dediğimize kafa yorma. Onlar Hayır dediği için sen Evet demelisin” diyor.

Eğer MHP de karşı safta yer alsaydı AKP’nin ne diyeceği malum “Biz her tür milliyetçiliği ayaklarımızın altına aldık” diyecekti. Daha önce sayısız kez söylediği gibi. Şimdi bunu söylemiyor olsa da ileride bir gün yolları çakışırsa anında tornistan yapıp bunu söyleyecektir.

Referandum falan da bir yana bu ülkeye yaptıkları en büyük kötülük bu işte. İnsanlarımız eskiden aynı şeye güler, aynı şeye kızarken şimdi halk birbirine düşman oldu nerdeyse. En çok buna üzülüyorum.

Kısacası halkı çocuk yerine koyuyorlar. Gözünün içine baka baka. “Sen kafanı hiç çalıştırma. Ben senin yerine düşünüyorum” diyorlar. Benim 7 yaşımdaki kızım nasıl doğruyu yanlışı bana soruyorsa ve sebepsiz yere, annesiyle ben neyi seviyorsak onu seviyor, neyi sevmiyorsak onu sevmiyorsa AKP de halktan bunu bekliyor.
Halka yapılacak en büyük hakaret işte tam olarak budur.

Sevgili dostum; sen çocuk değilsin. Demelisin ki o başbakana “Sayın Binali Yıldırım bana çocuk muamelesi yapma! Bana doğru dürüst bir anlat bakalım bu paketin içeriğini. Benden ne için izin istiyorsun bir söyle bakalım. HDP liler CHP liler kendini uçurumdan aşağı atmıyor diye benim atmam mı lazım. Hele bir anlat bakalım bana meramını!”

Sana ne cevap vereceği de malum “Bürokratik oligarşi kırılsın diye, eski vesayet sistemi kalksın diye vs vs” Burada durmamalısın. “Yav geç bu soyut lafları. 15 yıldır tek başına iktidarsın. Senin kendi elinle yerleştirdiğin FETÖ cülerden başka bürokraside bir tane bile muhalif yok. E zaten FETÖ cülerden birini görevden aldın da kimse sana alamazsın mı dedi. Hapishaneleri tıka basa doldurdun da kimse sana bırak bu FETÖ cüleri çıksınlar mı dedi? Bana şunu söyle; mevcut yasalarla yapamadığını neyi yapacaksın bu değişikliklerle. Sen neyi istiyorsun da yapamıyorsun şu ülkede bana onu bir de bakalım.” İşte o zaman sevgili dostum sana söyleyebilecek bir şeyi kalmayacak.

O zaman dönüp son olarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a şunu sormalısın “Numan Efendi sen bir de bakalım; Başkanlık gelince bombalar patlamaz demekle neyi kast ettin?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s