BURJUVA OLMAK ÇOK MU KÖTÜ?

Dünyanın en büyük sorunu ideolojiler belki de. Her biri Dünyayı çok güzel bir yer yapma iddiasında ve her biri bir diğerine düşman olan ideolojiler.

Öylesi bir düşmanlık ki; birbirleriyle didişmekten var oluş amaçlarını, yani insanlara hizmet etmek için var olduklarını unutuyorlar. İnsanlarla ilgilendiklerinde de amaçları güzellikte yarışmak için taraftar bulmak değil de kavgaya mahalle kahvehanesinden arkadaş aranmak gibi.

Beriki vatan haini hadi saldırın tavrındalar hep.

Burjuvazi böyle doğmuştu. Rönesans döneminde o kadar kanlı kavgalar, savaşlar oldu ki dinler, milletler ve ideolojiler arasında, bundan bıkan varlıklı kentliler kendi halinde, apolitik ve seküler bir hayat yaşamayı seçti. İlk burjuvalar onlardı.

Burjuvaziyi kötülemek kolay ama edebiyat, sanat, müzik ve hatta felsefe hep burjuvalar sayesinde yükseldi.

Varlıklı ve vakti bol ev kadınları olmasa roman diye bir şey olmazdı demişti bir yazar.

Da Vinci, Shakespeare, Dante, Luther, Cervantes hep bu dönem sayesinde tanındı. Rönesans insanı denir ve örnek gösterilirdi bu sanatçı ve düşünürler. Hümanizm Burjuvalar sayesinde doğdu. Birey olarak insana değer verilmeye başlandı.

Sanatı bu kadar yücelttiler çünkü varoluşu anlamlandırmak için din ve ideoloji dışı bir arayışa yöneldiler. En azından benim yorumum böyle.

Evet başkalarını çalıştırdı Burjuvalar. Evet hataları da oldu ama insanlığın ideoloji dışı tüm üretimlerinde en büyük pay onlarındır. O para ve o vakit olmasa ilkçağ Yunan filozofları da olmazdı bunu unutmamak lazım. Herkesin yaşamak için temel ihtiyaçlar peşinde koştuğu bir yerde sanat, edebiyat ve felsefe yeşeremez.

Günümüzde de böyledir. İdeoloji dışı tüm üretimin arkasında burjuvalar vardır.

Nereden aklına geldi şimdi bu diye düşünenler için yazayım; bu siyasi karmaşadan, ötekileştirmeden onun da ötesinde düşmanlıklardan, acılardan öylesine bunaldım ki burjuvalara empati yaptım diyelim. Apolitik burjuvalarımızı sevelim, koruyalım 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s