AÇLIK

Allah kimseyi açlıkla imtihan etmesin denir bizde. Aynı zamanda İslamiyet’in beş şartından biri oruç tutmaktır. Amaç bir ay boyunca gün doğumundan batımına kadar vücuduna gıda almayarak aç insanların halinden anlamaya çalışmak, onlarla empati kurmaktır. Bu derece değer biçilir açlığın yarattığı mahrumiyete.

Bir insanın açlık grevi yapması, yani bir süre sonra vücudunda geri dönülmez hasarlara sebebiyet verecek böylesi bir eylem yapması, bir sonraki aşamada belki kendini ölüme yatırması öyle durup dururken yapılacak bir iş değildir işte. En nihayetinde bir başkasına zarar vermeyen, sadece kendine eziyet çektirmekten ibaret bir eylemdir. Masumdur. Bu sebeple de saygıyla karşılanır. Belki açlık grevi yapılmasına karşı olursunuz, belki açlık grevi yapanların bunu yapma sebebine karşı olursunuz ama gene de saygı duyarsınız bir insanın bu en masum haykırışı karşısında.

Normal bir ülkede bu eylem sonucunda beklenen; yetkililerin bu insanın durumunu dikkate alması ve en azından bir çare bulmaya çalışmasıdır.

Yıllar boyu bu ülkede de çok açlık grevleri yapıldı. Birileri açlık grevi yaptığında devlet aygıtı, ortak akıl, vicdan hep harekete geçti. Hatta terör suçundan kesinleşmiş cezası olanlar bu eylemi yaptığında bile açlıkları yok sayılmadı. Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk gibi ülkenin en saygın insanları aracı kılınıp açlık grevi yapanlarla görüşüldü ve uzlaşılmaya çalışıldı. Bazen uzlaşmaya varıldı, bazen varılamadı ama bunun için hep bir gayret gösterildi.

Bugün ise bir OHAL KHK’sı ile gerekçesiz bir şekilde atıldıkları işlerine geri dönmek isteyen ve bu sebeple tam 75 gündür yani 2,5 aydır açlık grevi yapan iki akademisyen yaka paça göz altına alındı.

Bırakın aracılar kullanılıp uzlaşı aranmasını, bırakın dertlerinin dinlenmesini zaten bağışıklık sistemleri çok zayıf halde olan bu iki insan sanki bir suç işlemişler gibi pis bir nezarethaneye atıldılar. Bununla da yetinmedi egemenler; onları savunmaya çalışan arkadaşlarını, vatandaşları da gözaltına aldılar. O da yetmedi anneleri bile pis postallarıyla çiğnedi polis.

Bu ülke insanının ahlakı, vicdanı, onuru hiç bu kadar yara almamıştı.

Bu ülkenin devleti yıllardır hiç bu kadar acımasız olmamıştı.

Hasılı kelam bugün bize düşen gene başkaları için üzülmek ve gene bu ülke adına utanmak oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s