HUMOR

Hani ironik, bir yandan gülümseten kara mizahi paylaşımlar yapıyoruz ya bu krizle ilgili; bundan sebep sağda solda TL’nin bu olağanüstü düşüşüne muhaliflerin sevindiğini, hatta iktidar düşsün diye bunu olumladığını söyleyenler var. Eminim siz de rastlamışsınızdır.

Hiç düşünmeden hak ettikleri cevabı verin böylelerine.

“Humor” denir buna. Fransızca kökenli bir kelimedir ama dilimize de yerleşmiştir. Öyle ki Türk Dil Kurumu sözlüğünde bile vardır. TDK sözlüğünde Humor, “Gülmece, alay, dalga geçme, hafife alma, boş verme” diye tanımlanır. Sözlükte Tomris Uyar’ın bu kelimeyi kullandığı bir cümle de örnek olarak verilmiştir ki günümüze de çok uygun düşer: “Bunca çatık kaşlılık arasında bilgelik, humor nasıl barınabilir?” diye sormuş T. Uyar.

Humor budur işte; Çatık kaşlılık arasındaki bilgece gülümseyiştir. Baskıya, zulme karşı en güzel ve tek işe yarar direniştir. Elinden başka bir şey gelmeyince “Lütfun da hoş kahrın da” demektir aslında.

Gezi sürecinde “orantısız zeka” diye tanımlanan o fenomen esprili muhalefet de Humordu mesela.

Ekşi sözlükte okuduğuma göre Umberto Eco humorla ilgili çok güzel demiş: Humor duygusu her kültürün sağaltıcı (iyileştirici) niteliğidir.

Yani demiş ki Eco “Ya gülecektik ya delirecektik, biz gülmeyi tercih ettik.”

Vatandaşın bu ekonomik hezimete sevineceğini düşünmek nasıl bir sapıklıktır yahu. Ulan hepimiz TL kazanıyoruz. Üstelik hayat standartları gereği biz okumuş yazmış muhalif tayfanın dövizle ilişkisi halkın kalanına göre daha fazla. Yurt dışına giden biz, çocuğunu yurt dışında okutan biz, ithal ürünlere daha çok rağbet eden biz… Yani en çok biz zarar gördük bu işten. Ama hala kalkmış seviniyorsunuz diyor bazı geri zekalılar.

Bir yandan da sanki biz, ekonomik kriz gelse de dolar değil 7 lira, 17 lira olsa da bu hükümetin istifa etmeyeceğini bilmiyoruz. Bildiğin komik.

Bak güzel kardeşim, elinde yetki olmayan bir kesime ülkedeki siyasi ya da ekonomik gelişmeler sebebiyle kızmanın aptalca olması bir yana artık şunu anlaman lazım: Bu batan tekne var ya, işte o teknede sadece senle ben varız. Ne o yere göğe sığdıramadığın Tayyip Erdoğan o teknede ne onun bakan damadı ne de Albayrak açıklama yaparken salonu dolduran o kompradorlar (holding sahipleri yani). Teknede sadece ikimiz varız. Bunu sen de biliyorsun aslında.

Artık bırakalım şu siyasi çekişmeyi, başkalarının (bütün siyasiler dahil) koltuk ve kişisel çıkarlarını kendimize dert etmeyi de ellerimizi başımızın arasına alıp kendi halimize yanalım. Allah aşkına (Evet sen öyle sanmasan da Allah’a inanıyorum) bırakın şu sizden olmayandan nefret etmeleri, dış güçler böyle yaptı masallarını, ülkenin eğitimli kesimini vatan haini ilan etmeleri de hep beraber bir çözüm bulmaya çalışalım.

Bakma humorumuza, alay etmelerimize, içimiz kan ağlıyor…

Bunu bil istedim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s