Dilekçenin Talep Kısmının Yazılması

HMK m. 119/1-ğ uyarınca bu bölümde bizden istenen şey “Açık bir şekilde talep sonucu”nu yazmamızdır. M. 297’de belirtilen hüküm yazılmasına dair usuller burada da uygulanabilir. Yan başlığın ne olacağı (Sonuç, Netice ve Talep, İstem gibi) size kalmıştır. Yan başlığın o bölümde anlatılan şeyi ifade etmesi gerektiği unutulmadan uygun bir yan başlık konabilir.

Bu bölümde gerekçelere yer verilmez. Burada sadece talepler sıralanır. “Davalının … tarihli hakareti sebebiyle müvekkile … TL manevi tazminat ödemesine karar verilmesi” denmez. Davalının hakareti ve bunun sonucunda manevi tazminat ödemesi gerektiği Açıklamalar bölümünde izah edilir. Burada sadece “Davamızın kabulü ile davalının, davacı müvekkile … TL manevi tazminat ödemesine …” denir.

Net, kısa cümlelerle, kafa karışıklığı yaratmayacak şekilde kaleme alınmalı, bütün talepler açıkça ve tüm yönleriyle ifade edilmelidir. Faiz isteniyorsa başlangıç tarihi ve türü belirtilmelidir.

Çoklu talepler sıra numarası altında sıralanabilir.

Önce usule ve yargılamaya daha sonra hükme dair talepler sıralanır.

Mahkeme karar merciidir, icra mercii değildir. Mahkemeden bir hususta karar vermesi istenir. Örneğin “10.000 liranın müvekkile ödenmesini talep ederim” denmez. Hakim çıkarıp cebinden ödeyecek değil. “… ödenmesine karar verilmesini …” denir.

HMK m. 323 gereği kanuni vekalet ücreti yargılama gideridir ve m. 332 gereği yargılama giderlerine mahkeme resen hükmeder. Bunun ayrıca talep edilmesine gerek yoktur.

Avukat arz etmez. Arz etmek tanımı gereği yüksek makama saygıyla sunmak anlamına gelir. Avukatlık hakkın talep edilmesine dair bir meslektir. Avukat talep eder. Bir yandan “Yargının üç sacayağı vardır. Hakim (veya Savcı), avukatın üstü değildir” deyip diğer yandan dilekçesinde arz eden avukatın düştüğü çelişki izahtan varestedir.

Bir talep içermeyen, örneğin mahkemenin istediği bir belgenin sunulduğu bir dilekçede bu bölüm “… istenen belge ektedir. Bilgilerinize sunarım” gibi uygun bir şekilde sonlandırılabilir. Ayrıca bu tür basit yapılı dilekçelerde sonuç gibi ayrı bir yan başlık açılmayabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s