TBB ve Barolar Yüksek Siyasetle İlgilenmeli mi?

Malum Barolarda seçim dönemi. Adliyeye her girişimizde elimize o ya da bu adayın, grubun seçim broşürleri tutuşturuluyor. Bu vesileyle hep aklımda olan bir konudaki görüşlerimi belirtip bu konuyu tartışmaya açmak istiyorum.

Konuyu her ne kadar TBB ve Barolar başlığıyla açmış olsam da diğer meslek odaları da bundan azade değil.

Özellikle AKP iktidarından beri TBB ve Baroların ülke siyasetiyle gereğinden fazla ilgilendiklerini düşünüyorum. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Baro üyelerinin yani bizlerin bunu talep etmesi oldu tabii. Baro ve TBB Başkanlarını mesleğe yapacağı katkıya göre değil siyasi duruşuna göre seçme eğiliminde olduk. Başkan adayları da seçim propagandalarında mesleğe yapacakları katkıdan çok siyasi duruşlarını ön plana çıkarır oldular.

Bunun mesleğe yansıması ise aleyhimize oldu. Buna karşı olmam mesleğe aleyhe yansımasından değil tabii. Bunu ilkesel olarak yanlış bulduğum için karşı çıkıyorum.

Barolar ve diğer meslek örgütleri gönüllü üyelik esasına göre değil yasadan kaynaklı zorunlu üyelik esasına göre kurulmuş örgütlerdir.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu m.76

Madde 76 – Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.

Barolar, kuruluş amaçları dışında faaliyette bulunamazlar.

Protokolde barolar, İl Cumhuriyet Başsavcısının yanında yer alır.

İşte Barolar bu maddeye göre hareket etmeli ve meslekle ilgili olmayan konularda siyasete karışmaktan uzak durmalıdır. Meslek odalarının yöneticilerinin bir ülkede bu kadar tanınması, hatta kendine yakın siyasi görüşten kişilerce neredeyse bir pop yıldızı kadar ilgi görmesi normal de değil doğru da.

Üstelik bu durum Baro yöneticilerinin bu makamı başka makamlar için bir nevi staj yeri gibi görmesine ve meslek sorunlarından günden güne uzaklaşmasına sebep oluyor. Mevcut Barolar Birliği Başkanının Cumhurbaşkanı ile yaptığı bir görüşmede kendisini siyasi parti lideri yahut sendika yöneticisi olarak görüp meslek sorunlarından değil de bir ildeki işçilerin sorunlarından bahsettiğini unutmadık. Yahut daha yakın tarihli bir örnekte gene Cumhurbaşkanı ile yaptığı bir görüşmenin sonrasında, bundan sonra alternatif adli yıl açılışı yapmayacaklarını ilan edip bunu mesleğe dair çok önemli bir gelişme olarak sunması da hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor olmalı. İşte bu şekilde yüksek siyasetle ilgilenme hastalığından dolayı mesleğin ve meslektaşların sorunlarına olan ilgi azalıyor.

Bırakalım bu işi gönüllülük esasına göre kurulan, üyeleri arasında fikir birliği bulunan ve amacı siyaset üretmek, belli bir amaçla lobi oluşturmak olan dernek, vakıf vs STK lar yapsın.

Evet ülkede bu alanda bir boşluk olduğu, siyasi alana etki edecek bir örgütlenme olmadığı söylenebilir ama bu biraz da meslek odalarının bu alanı işgal etmesinden kaynaklı değil mi sizce de? Sivil siyaset alanını haksız yere işgal edenler artık görev ve sorumluluklarının farkında olmalı. Ülkedeki bu kronik hastalık artık tedavi edilmeli.

Umarım bu hatalı yaklaşım terk edilir ve bu seçimlerde mesleğin içinden gelen, önceliği mesleğin sorunlarını çözmek olan, bu uğurda gerektiğinde iktidarla çatışacak, gerektiğinde kol kola girecek olan yöneticiler seçilir. Artık Baroları ve TBB’yi sadece Avukatlara ait bir siyasi parti ve onların yöneticilerini de bu partinin lideri gibi görmekten vaz geçmeliyiz. Yoksa mesleğin sorunları yakın gelecekte hepimizi boğacak. Asıl tehlikenin bu olduğunun farkında mısınız?

NOT: Bu vesileyle merhum Özdemir Özok’u saygıyla anıyorum. Onun gibi Başkanları özledim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s