30 Ağustos’ta Denize Dökülenler

On binlerce serdengeçti vatan evladı bağımsızlık için can verirken, vermemişler de vermenin peşindeyken Padişah yanlıları kapı kapı gezerlerdi. Ellerinde efendileri İngiltere’nin verdiği erzak torbaları (tanıdık geldi mi?)… Halka bir yandan ruhlarına karşılık aldıkları bu erzak torbalarını dağıtırken bir yandan da İngilizler’in ülkeye barış getireceğini söylerlerdi. Bir ailenin, -ki adı Osmanlıdır- yanında zamanın batıcı liberalleri ile birlikte sürdürdükleri bir kumpanyaydı bu. O aile ki sırf saltanatını sürdürmek için vatanı satmıştır.

Karşılarında bir adam. Sarı Paşa namlı Mustafa Kemal. Tek dediği Ya İstiklal Ya Ölüm.

Çok milliyetçi bir giriş olduğunun farkındayım ama tam olarak durum böyle.

O Mustafa Kemal ki çok iyi derecede Fransızca bilir, zamanın birçok Avrupalı lideriyle kişisel dostluğu vardır. Avrupa’da çokça bulunmuştur. Çok açıdan Avrupa kültürünü benimser ama bilir ki Avrupa’nın medeniyetini almak başka şey, Avrupa’nın kölesi olmak başka şeydir. Nitekim biz bugünden geriye baktığımızda görürüz ki bir ülkenin başka bir ülkeye demokrasi, sulh getirmesi pratikte mümkün olmaz. Bir ülke başka bir ülkeyi sadece sömürür ve asimile eder. Çekip gittiğinde de geriye bölünmüş ve özkaynakları sömürülmüş bir toprak parçası kalır. Hele ki söz konusu olan İngiltere ise bu kaçınılmazdır.

Mustafa Kemal de bilirdi ki bir ülke ancak emperyalistlerce sömürge yapılmadığı zaman tekamül etme şansı bulur. Ondandır Batı medeniyetini benimserken Batı Sömürgesi olmaya karşı çıkması.

Velhasıl 30 Ağustos 1922’de denize dökülenler sadece Megali İdea rüyasıyla kandırılmış Yunanlılar değil aynı zamanda bu İngiliz yanaşmalarıydı. Denize Yunanı, İngilizi, Osmanlı hanedanı, şeyhi-tarikatı hepsi döküldü.

Mustafa Kemal ve arkadaşları yani vatana özgürlük getirmek isteyenler başarılı olmaya başlayınca haklarında idam kararı çıkartmış olan Vahdettin ise bir İngiliz gemisiyle kaçmak zorunda kaldı.

O dönem İngiliz yanaşması olanlar bu dönemin Osmanlıcılarıdır. Onlar da çok iyi bilirler zamanında yedikleri herzeyi. Onlarınki esasında bir Osmanlı sevdası değil bir Cumhuriyet düşmanlığıdır. Bunu iyi bilmek lazım. Onların bu günkü düşmanlığının sebebi o gün kendi zihniyetlerinin de denize dökülmüş olmasıdır. Kuyruk acıları ondandır.

Hasılı kelam Lozan’da İsmet Paşanın başarısız olduğunu iddia eden zihniyetin zamanında vatanı İngiliz’e toptan peşkeş çektiğini asla unutmamalıyız.

Zafer bayramı Cumhuriyetin bayramıdır. Yeni bir ülkenin bayramıdır. Ülkenin iç ve dış tüm sömürücü güçlerden kurtuluşunun başlangıcıdır.

O gün denize dökülenler şimdilerde karaya geri çıkmaya çalışıyorlar ama bu çabaları akamete uğrayacaktır umarım. Yeter ki çakalı gözden kaybetmeyelim.

Bağımsızlık yolunda can vermiş tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun!

Atatürk ve yoldaşlarının ruhu şad olsun!

Hepimizin Zafer Bayramı kutlu olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s